Lista aktualności Lista aktualności

SZLAKI DOLINY SAMICY

Ścieżka sportowo-edukacyjna w leśnictwach Błotkowo i Krzycko otwarta!!!

13 maja 2016 roku, o godzinie 13 na boisku klubu sportowego "Korona" w Wilkowicach Nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice powitał zaproszonych gości, m.in. starostę powiatu leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka, wójta gminy Święciechowa Marka Lorycha, proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Krzycku księdza Artura Rembalskiego .

Ryszard Łopusiewicz przedstawił idee powstania ścieżki oraz podziękował instytucjom i stowarzyszeniom za okazałą pomoc.

/ fot. Marek Wąsowicz/

Następnie wszyscy  udali się do bryczek , by całą trasę oglądać z tej właśnie perspektywy.

/fot. Marek Wąsowicz /

/fot. Marek Wąsowicz/

Na pierwszym przystanku, po około czterech kilometrach można było zobaczyć okazałe dęby - pomniki przyrody, rosnące na starej grobli.

/fot. Marek Chwistek/

Na piątym kilometrze wszyscy podziwiali pasiekę wraz z założoną w tym roku tzw. łąką kwietną. Ta prawie pół hektarowa powierzchnia, na której wysiane są mieszanki kwiatów i ziół została założona z myślą o pszczołach. Wokół posadzono również pięciometrowe lipy drobnolistne.

 

 

 

/ fot. Marek Wąsowicz /

Kolejny przystanek zaskoczył chyba wszystkich gości!? Mórkowski jar - bodaj najpiękniejszy fragment leśnictwa Krzycko, ze zbiornikiem wodnym i platformą widokową robi niesamowite wrażenie. To koniecznie trzeba zobaczyć!

Na kilkunastominutowy postój połączony z kawą i pysznym plackiem drożdżowym udaliśmy się  do ranczo Państwa Grześkowiak w Smyczynie. 

/ fot. Marek Wąsowicz/

Skoro było coś dla ciała, nie mogło zabraknąć czegoś dla ducha. Nieopodal leśniczówki w Krzycku Wielkim, nad zbiornikiem przeciwpożarowym powstała drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej. Na nasz przyjazd czekała grupa parafian, którzy na co dzień dbają o to miejsce. Skwer kwiatów , rząd zniczy , piękno przyrody oraz ksiądz proboszcz, który poświęcił to miejsce.

/fot. Marek Wąsowicz/

Na podsumowanie i ciepły posiłek ponownie zawitaliśmy na boisko "Korony".

Trasa przebiega przez tereny Nadleśnictwa Kościan oraz Włoszakowice i powstała dzięki współpracy i zaangażowaniu tych jednostek.

Jesteśmy w trakcie opracowywania szczegółowej mapy , która będzie dostępna na  stronach internetowych nadleśnictw Kościan i Włoszakowice oraz w sołectwach i sklepach wsi : Boguszyn, Smyczyna, Mórkowo ,Wilkowice oraz Krzycko Małe, Krzycko Wielkie.

W załączniku mapa ze wszystkimi trasami "Doliny Samicy".

 

Materiały do pobrania